2012 London Team

The Virgin Islands has qualified 7 athletes in 3 different sports for the 2012 Summer Olympic Games in London, England. The XXX Olympiad will take place from July 26 to August 12, 2012.

Our Athletes

  • Tabarie Henry 4th in the world 400m
  • Cy Thompson Laser Class Sailing
  • Mimi Roller Laser Class Sailing
  • Branden Whitehurst Swimming 100m Freestlye
  • Muhammad Halim Athletics Triple Jump
  • Allison Peter Athletics 100m & 200m
  • Laverne Jones-Ferrette Athletics 100m & 200m

2006 – 2000 Teams

2006 Torino Winter Olympics

President/Chef de Mission – Hans Lawaetz
Secretary General – Angel L. Morales
Treasurer/Acting President – Leonard W. Bonelli, Sr.

Women’s Luge

Dallas A. Simons – Physical Therapist
Melita Glanville – Coach
Julianne Abernathy – Athlete (Flag Bearer)

2004 Athens Olympics

President – Hans Lawaetz
Secretary General – Angel L. Morales
Chef de Mission – Dr. Marlon S. Williams
Treasurer – Leonard W. Bonelli, Sr.
Vice President – Lyn N. Reid
Attache – Georgios Strathopoulos

Athletics

Ronald E. Russell – Team Leader
Neville G. Hodge – Coach
Charles Golphin – Coach
Laverne Jones – Athlete (Flag Bearer)
Adrian Durant – Athlete

Sailing

Nicholas Castruccio – Team Leader
Jacques F. Dreyfus – Coach
Timothy Pitts – Athlete

Swimming

Carol Laban – Team Leader
Brian J. Schrader – Coach
Jerome Adams – Coach
George Gleason – Athlete
Joshua Laban – Athlete

Shooting

Bruce Meredith – Team Leader
William Henderson – Coach
Chris Rice – Athlete

Youth Camp

Sasha Gumbs
Muhammad Abiff

2002 Salt Lake City Winter Olympics

President – Hans Lawaetz
Vice President – Dr. Marlon S. Williams
Chef de Mission – Larry Heikkila
Physical Therapist – Dallas A. Simons
Alternate Skeleton – Troy Billington

Bobsled

Eugene Sudziarski – Team Leader
Randy Will – Coach
Troy Billington – Athlete
Zachery Zoller – Athlete
Quinn T. Wheeler – Athlete
Paul A. Zar – Athlete athlete
Michael Savitch – Athlete
Christian E. Brown – Athlete
Keith E. Sudziarski – Athlete

Women’s Luge

Melita Glanville – Coach
Julianne Abernathy – Athlete
Dinah Suzy Browne – Athlete *

 

*(First African American woman Luge athlete and Flag Bearer)

2000 Sydney Olympics

President – Hans Lawaetz
Secretary General – Angel L. Morales
Honorary Life President – Edgar M. Iles
Chef de Mission – Lyn N. Reid
Asst. Chef de Mission – Leonard W. Bonelli, Sr.
Chiropractor – Dr. Marlon S. Williams
Physician – Dr. Cora Christian
Masseur – Debra B. Aronson
Attache – Anne Keating

Athletics

Ronald E. Russell – Team Leader
Neville G. Hodge – Coach
Flora Hyacinth – Athlete
Ameerah Bello – Athlete (Flag Bearer)
Jeff Jackson – Athlete

Equestrian

Judith Lordi – Team Leader
Federico Daners – Coach
Lucy “Gigi” Hewitt – Athlete
Fausto Ledezma – Groom

Shooting

Chris Rice – Team Leader/Athlete
Bruce Meredith – Athlete

Swimming

James Wayne Willis – Team Leader
George Gleason – Athlete

Sailing

Nicholas Castruccio – Team Leader
Todd Hudgins – Coach/Boatman
Paul Stoeken – Athlete
Ben Beer – Athlete

Youth Camp

Joshua Laban
Rodneyscha Pitts

1998-1968 Teams

1998 Nagano Winter Olympics

President – Hans Lawaetz
Chef de Mission – Frank Heikkila
Physical Therapist – Dallas Simons
Medical Personnel – Carla Cox
Attache – Gary J. Moy
Press Attache – K. Linette Oliver

Bobsleigh

Eugene Sudziarski – Team Leader
Robert Murphy – Coach
Boguslaw Klosinski – Tech. Personnel
David Apathy – Technical Personnel
Paul Zar – Athlete (Flag Bearer)
Zachery Zoller – Athlete
Keith Sudziarski – Athlete
Anders Vestergaard – Athlete
Todd Schultz – Athlete
William H. Neill – Athlete
Christian E. Brown – Ahtlete
Jeff C. Kromenhoek – Athlete

Luge

Todd Crawford – Coach
Julianne Abernathy – Athlete

1996 Atlanta Olympics

President – Edgar M. Iles
Secretary General – Hans Lawaetz
Chef de Mission – Angel L. Morales
Asst. Chef de Mission – Leonard W. Bonelli, Sr.
Chiropractor – Dr. Douglas W. Menzies
Masseur – Debra B. Aronson
Attache – Hugh A. Carter, Jr.

Athletics

Ronald E. Russell – Delegate
Neville G. Hodge – Coach
Mario Thomas – Coach
Flora Hyacinth – Athlete
Ameerah Bello – Athlete
Rochelle Thomas – Athlete
Jilma Patrick – Athlete
Jacquelin Hunter – Athlete
Maria Noel – Athlete
Mitchell Peters – Athlete
Dr. Marlon S. Williams – Athlete

Boxing

Fermin Q. Corneiro – Delegate
Feliciano Cintron – Coach
Jacobo Garcia – Athlete

 

Sailing

Lyn N. Reid – Delegate
Wade Aust – Coach
Lisa Neuberger – Athlete (Flag Bearer)
Paul Stoeken – Coach

Shooting

Roland Scott – Delegate
Andre McBean – Coach
Bruce Meredith – Athlete

Swimming

Tom Schmelz – Coach
Khemo Rivera – Athlete

Youth Camp

Edward Dominique
Andrew Ralph
Delima Schiegelow

1994 Lillehammer Winter Olympics

Secretary General – Hans Lawaetz
Chef de Mission – Frank Heikkila
Physical Therapist – Dallas Simons

Bobsleigh

Eugene Sudziarski – Team Leader
David Entwistle – Athlete
Paul Zar – Athlete
Johann Luxenberger – Coach
Zachery Zoller – Athlete
Keith Sudziarski – Athlete

Luge

Alexander Poe – Athlete
Julianne Abernathy – Athlete
Todd Schultz – Athlete
Kyle Heikkila – Athlete (Flag Bearer)
Anders Vestergard – Athlete

1992 Barcelona Olympics

President – Edgar M. Iles
Secretary General – Hans Lawaetz
Chef de Mission – Leonard W. Bonelli, Sr.
Asst. Chef de Mission – Angel L. Morlaes
Doctor – Dr. Jorge A. Galiber
Chiropractor – Dr. Douglas W. Menzies
Masseur – Debra B. Aronson
Masseur – Ari Arri

Boxing

Fermin Q. Corneiro – Delegate
Rupert L. Brown – Coach
Luis Rosado – Coach
Jacobo Garcia – Athlete
Gilberto W. Brown – Athlete

Cycling

John W. Harper – Delegate
Chesen B. Frey – Athlete
Tom Guthrie – Mechanic/Coach

Equestrian

Conrad Homfeld – Delegate
Joseph A. Albarello – Coach
Charles R. Holzer – Athlete
Karen L. Golding – Groom

Shooting

Dr. William Henderson – Delegate
Bruce Meredith – Athlete

Swimming

William S. Sullivan – Delegate
Gary M. Gutierrez – Coach
Kris Singleton – Athlete
Laurent P. Alfred – Athlete
Shelley K. Cramer – Athlete

Athletics

Wallace D. Williams – Delegate/Coach
Mario Thomas – Coach
Derry Pemberton – Athlete
Keith A. Smith – Athlete
Desi Wynter – Athlete
Neville G. Hodge – Athlete
Calvin Dallas – Athlete
Marlon S. Williams – Athlete
Flora Hyacinth – Athlete (Flag Bearer)
Ana M. Gutierrez – Athlete
Ruth L. Morris – Athlete
Mitchell L. Peters – Athlete
Wendall D. Dickerson – Athlete

Yachting

Lyn N. Reid – Delegate
Per A. Dohm – Boatman
Peter W. Holmberg – Coach/Manager
Mark E. Swanson – Athlete
Lisa Neuberger – Athlete
John Foster, Sr. – Athlete
John P. Foster, Jr. – Athlete
Jimmy Diaz – Athlete
Jean A. Brauer – Athlete
John Holmberg – Athlete

Youth Camp

Terrance E. Highfield
Velencio P.C. Jackson
Jose Manibo
Gina Gonzalez

1992 Albertville Winter Olympics

Chef de Mission – John Foster, Sr.
Asst. Chef de Mission – John Reeve
Doctor – David Boaz
Therapist – Mary Wick
Chaperone – Suzanne Johnson

Bobsleigh

Daniel Burgner – Athlete
David Entwistle – Athlete
William Neill – Athlete
Don Hass – Athlete
Sven Petersen – Athlete
Stephen Hendren – Athlete
James Withey – Athlete
Michael Juhlin – Athlete
Ernst Matthias – Athlete
Harvey Hook – Athlete
Paul Zar – Athlete
Robbie Johnston – Athlete
Nancy Phillips – Official
Cynthia Smith – Official
Danielle Trepanier – Official
Sandy Spore – Official
Robert Wilkins – Official

Luge

Julianne Abernathy – Athlete (Flag Bearer)
Kyle Heikkila – Athlete
Dallas Simons – Coach

Skiing

Seba Johnson -Athlete
John Campbell – Athlete
Arno Erath – Coach
Rich Graham – Coach

1988 Seoul Olympics

President – Edgar M. Iles
Secretary General – Hans Lawaetz
Chef de Mission – Leonard W. Bonelli, Sr.
Asst. Chef de Mission – Julio H. Francis
Team Official – Angel L. Morales
Chiropractor – Dr. Douglas W. Menzies
Chaperone – Yevette MacHahorn

Cycling

John W. Harper – Delegate
Stephanie McKnight – Athlete
Elizabeth Gormley – Coach
Eugene Phipps – Trainer

Equestrian

William Brodnax III – Delegate
Charles Brodnax – Athlete
Amanda Arendt – Groom

Shooting

William Henderson – Delegate
Bruce Meredith – Athlete
Roland B. Scott, Jr. – Coach/Armorer

Swimming

Denyce Singleton – Delegate
Hans Foerster – Athlete
Kris Singleton – Athlete
Kraig Singleton – Athlete
William Cleveland – Athlete
Ronald Picard – Athlete
Tricia Duncan – Athlete
Michael Lohberg – Coach

Athletics

Ronald E. Russell – Delegate
Wallace D. Williams – Athlete
Marlon S. Williams – Athlete
Flora Hyacinth – Athlete
Neville G. Hodge – Athlete
James Fleming – Athlete
Ruth Morris – Athlete
Desi Wynter – Athlete
Calvin Dallas – Athlete
Cipriani Phillip – Coach

Yachting

Lyn N. Reid – Delegate
Luke Bauldauf – Athlete
John F. Foster – Athlete
John P. Foster – Athlete
Peter Holmberg – Athlete
Jean Braure – Athlete
Hans Reiter -Athlete
William Jurczk – Athlete
Per A. Dohm – Coach/Boatman

Tae Kwon Do Exhibit

Roy Washington – Delegate
Robert Fellner – Athlete (Flag Bearer)
Deborah Washington – Athlete
Tami Noel – Athlete
Phillicia Sprauve – Athlete
Odette Zwetzig – Trainer

International Officials

Hans Lawaetz – Judge (Swimming)
Imbert Roberts – Judge (Weightlifting)

1988 Calgary Winter Olympics

Secretary General – Hans Lawaetz
Chef de Mission – Claire C. Foster
Medical Official – William Meyer
Medical Official – Judith Reeve
Chaperone – Suzanne Johnson

Bobsleigh

Cathleen Sharpless – Delegate
William Beer – Athlete
David Hook – Athlete
John F. Foster – Athlete
John P. Foster – Athlete
Christopher Sharpless – Athlete
Harvey Hook – Athlete
John Reeve – Athlete
David Burton – Coach
Brian Grant – Coach

Luge

Julianne Abernathy – Athlete

Skiing

Seba Johnson – Athlete* (Flag Bearer)
Jon Copper – Coach

 

*First African American woman Olympic skier

1984 Los Angeles Olympics

President – Edgar M. Iles
Secretary General – Hans Lawaetz
Chef de Mission – Leonard W. Bonelli, Sr.
Asst. Chef de Mission – Julio H. Francis
Team Official – Maurice M. Daniel
Doctor – Dr. C. Warren Smith
Doctor – John E. Russell
Masseur – Brady Greathouse

Boxing

Fermin Corneiro – Delegate
Clifton Charleswell – Athlete
Luis Rosado, Jr. – Coach

Equestrian

William Brodnax III – Delegate
Richard Rader – Athlete
Ralph Hill – Groom
Thomas Rothwell – Veterinarian

Fencing

Julito Francis – Athlete
James Kerr – Athlete
James Kreglo – Athlete
Alayna Snell – Athlete
Edwardo Calderon – Coach
Robert Beck – Armorer

Shooting

Gary Berne – Athlete
William Henderson – Athlete
Roland B. Scott, Jr. – Athlete
Andre McBean – Coach/Armorer

Swimming

David Farlow – Delegate
Shelley Cramer – Athlete
Brian Farlow – Athlete
Jodie Lawaetz – Athlete (Flag Bearer)
Scott Newkirk – Athlete
Erik Rosskopf – Athlete
Collier Woolard – Athlete
Harrell J. Woolard – Athlete
Steve Cheney – Coach
Annabel Newkirk – Chaperone

Athletics

Wallace D. Williams – Delegate
Neville G. Hodge – Athlete
Brion Morrisette – Athlete
Marlon S. Williams – Athlete
Ronald E. Russell – Athlete
James Fleming – Athlete
Wendell Powell – Athlete
Cipriani Phillip – Coach

Yachting

Richard Johnson – Delegate
Jean Braure – Athlete
Daniel Dickison – Athlete
John F. Foster – Athlete
John P. Poster – Athlete
Peter Holmberg – Athlete
Kirk Grybowski – Athlete
John Holmberg – Athlete
Kenneth C. Klein – Athlete
Al Lang – Athlete
Marlon Singh – Athlete
Trace Tervo – Athlete
Eric Zucker – Athlete
Per A. Dohm – Coach/Boatman
Lyn N. Reid -Team Manager

Windsurfing – Exhibit

Chris Thompson – Athlete
Lisa Penfield – Athlete

International Officials

Hans Lawaetz – Judge (Swimming)
Imbert Roberts – Judge (Weightlifting)

1976 Montreal Olympics

Chef de Mission – Leonard W. Bonelli, Sr.
Asst. Chef de Mission – Julio H. Francis
Doctor – Dr. C. Warren Smith
Masseur – Val Hendricks
Chaperone – Annabel Newkirk

Boxing

William George – Delegate
Marcelino Garcia – Athlete
Earl Liburd – Athlete

Shooting

Hubert McGee, Jr. – Delegate
Harold Fredericks – Athlete
Peter Hogan – Athlete
Russell Johnson – Athlete

Swimming

Hans Lawaetz – Delegate
Shelley Cramer – Athlete
Steven Newkirk – Athlete
James Fraser – Coach

Athletics

Carl Plaskett – Delgate
Rita Hendricks – Athlete
Henry Klein -Athlete
Ronald E. Russell – Athlete

Wrestling

Edward Dale – Delegate
Ivan David – Athlete (Flag Bearer)
Ronald Joseph – Athlete
Emille Kitnurse – Athlete

Yachting

Toya Andrew -Team Manager
Louise Johnson – Asst. Team Manager
Art Andrew – Athlete
John F. Foster – Athlete
Doug Graham – Athlete
Dick Johnson -Athlete
Tim Kelbert – Athlete
Dan Morrison – Athlete
James Beatty – Coach
Janet Beatty – Transportation Manager

1972 Munich Olympics

President – Lionel A. Todman
Chef de Mission – Leonard W. Bonelli, Sr.
Doctor – Dr. C. Warren Smith
Public Relations – Richard Callwood

Boxing

Edgar M. Iles – Delegate
William Peets – Athlete

Shooting

Hubert McGee, Jr. – Delegate
Jose Alvarez – Athlete
Harold Fredericks – Athlete
Douglas Mast – Athlete
Robert McAuliff – Athlete
Adelbert Nico – Athlete
Salvador Sanpere – Athlete

Athletics

Julio H. Francis – Delegate
Calhern George -Athlete

Yachting

John F. Foster – Athlete
Richard Griffin – Athlete
John Hamber -Athlete
Richard Holmberg – Athlete
Peter Jackson – Athlete
David Jones – Athlete
David Kelly – Athlete
Kenneth Klein – Athlete
Henry M. Jackson – Coach

1968 Mexico City Olympics

President – Len Stein
Chef de Mission – Calvin Wheatley

Athletics

Julio Francis – Delegate
Franklin Blyden – Athlete
Carl Plaskett – Athlete
Joseph Yancey – Coach

Yachting

John Hamber -Athlete
Rudy Thompson – Athlete
Per A. Dohm – Athlete

Weightlifting

Liston Sprauve – Athlete (Flag Bearer)